Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sa Kinezima dogovarao izgradnju, sad im isporučuje gorivo * Cane finansirao Isata, a Mugoša Sveta * Tender crtali za Olega Obradovića * Konzul Crne Gore direktor 18 ofšor firmi u Panami * Sudbina svijeta u rukama Putina i Trampa * Zalud kule od pijeska * Naukom do nehumanog društva
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-07-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
IVAN VUJOVIĆ FUNKCIONER SDP-a:
Crna Gora se sve više pominje kao problem u Briselu, gdje se posebno naglašava veoma loše stanje u slobodi medija, kao jednom od stubova EU procesa.

Vic Dana :)

Kako se zove London s ugašenim svjetlima?
- Londof!

Otišao Huso u inostranstvo. Pitaju ga tamo
- Odakle si?
Kaže Huso:
- Iz Bosne.
- Pa gdje je ta Bosna?
A Huso će:
- Bosna je u Brazilu!!!
Nailazi nastavnik na Pericu i upita ga zašto plače.
●Plačem zbog nastavnika matematike.
●Ne brini, Perice, s njim će biti sve u redu!
Perica poče još više da plače.
Nastavnik ga upita:
●Perice, zbog čega sada plačeš?
●Zbog nastavnika!
●Zašto plačeš kada će s njim biti sve u redu?
●Cijelo odjeljenje je vidjelo kako je pao, samo ja nisam!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-07-16 GLAVNI GRAD PODGORICA IMA 88.000 ZAPOSLENIH, ALI NE I SLUŽBENIKE KOJI ČUVAJU NJIHOVA PRAVA
Inspekcija rada priznaje da je nemoćna da zaštiti radnike Jedan inspektor „štiti” 88 hiljada radnika
Dan - novi portal
Alternativa Crne Gore zatražila je od premijera Duška Markovića da u skladu sa svojim ovlaštenjima zaštiti radnike i obezbijedi im neradnu nedjelju kao obavezan slobodan dan, jer su u Inspekciji rada obaviješteni da trenutno samo jedan inspektor radi u Podgorici. Prema poslednjim podacima Zavoda za statistiku, Podgorica je grad sa preko 88.000 zaposlenih, dok ih je na nivou države 182.000. Zanimljivo je da i u Nikšiću prava zaposlenih štite svega dva čovjeka, a u tom gradu je preko 13.800 radnika.
U Alternativi smatraju da je ovakvo stanje alarmantno, jer tri inspektora treba da zaštite preko 100.000 zaposlenih, što je nemoguće. Oni navode da su ih u inspekciji obavijestili da su inspektori uglavnom preusmjereni na Primorje zbog turističke sezone.
Iz Uprave za inspekcijske poslove nijesu odgovorili na naša pitanja koja smo im proslijedili u srijedu, 11. jula, a tražili smo im da nam dostave koliko inspektora rada u ovom trenutku radi u Crnoj Gori, koliko ih je u svakom gradu pojedinačno, te kako je moguće da je u Podgorici stacioniran samo jedan inspektor rada, a u tom gradu je najviše zaposlenih.
Alternativa je tražila od inspekcije rada da obezbijede radnicima da imaju slobodnu nedjelju svake sedmice, ali su im odgovorili da takva mogućnost nije propisana zakonom.
– Sve dok se važećim propisima imperativno ne utvrdi obaveza poslodavaca da ne rade nedjeljom, Inspekcija rada ne može efikasnije štititi prava zaposlenih. Inspekcija rada je u ovoj godini utvrdila 105 nepravilnosti neutvrđivanja rasporeda sedmičnog odmora i donijela isto toliko ukazivanja za otklanjanje nepravilnosti. Izdato je i 67 prekršajnih naloga o kažnjavanju pravnih, odgovornih lica i preduzetnika u ukupnom iznosu od 16.000 eura. Po ukazivanju se uvijek postupi i donese akt o rasporedu korišćenja sedmičnog odmora, ali ostaje upitno koliko se on poštuje nakon odlaska inspektora iz kontrole. Stoga se dešava da zaposleni rade na dan svog sedmičnog odmora, odnosno to pravo im se uskraćuje, pa rade prekovremeno, što je naknadno vrlo teško utvrditi – navodi se u dopisu Inspekcije rada.
Zbog ovog dopisa inspekcije, iz Alternative su pisali premijeru Markoviću kako bi ga upoznali s tim kako inspektori priznaju da su nemoćni da zaštite zaposlene.
– Preko 50.000 radnika radi bez ijednog slobodnog dana, često sa svega nekoliko slobodnih dana godišnje. Najpogođeniji su radnici u trgovinama, buticima, agencijama za osiguranje, restoranima, kafanama... Nećemo trošiti vaše vrijeme na objašnjavanje kakve posledice po zdravlje ima rad bez odmora. Zbog svega što smo naveli, uz dokaze koje prezentujemo, molimo vas da reagujete i da svoj uticaj upotrijebite u obezbjeđenje prava radnika na taj jedan slobodan dan nedjeljno. Jedini efikasan način je uvođenje neradne nedjelje za sve privredne subjekte koji nemaju kontinuiran proces rada. Svaki drugi način je praktično neprimjenjiv – navodi se u dopisu Alternative.
Ovo inače nije prvi put da se Ministarstvo rada i socijalnog staranja i Inspekcija rada proglase nanadležnima u zaštiti prava radnika na slobodan dan za vrijeme državnih i vjerskih praznika. Svoju nebrigu pravdali su time što još uvijek nije usvojen pravilnik o kriterijumima i pravilima o izdavanju dozvole za rad u praznične dane, na koji se čeka čak pet godina i za njegovu izradu nadležno je Ministarstvo ekonomije koje već dvije godine najavljuje formiranje radne grupe za izradu tog akta.
Iz Alternative Crne Gore, koja je za „Dan” dostavila svoju dokumentaciju i prepisku sa institucijama, navode da je ovo samo pokazatelj koliko državi nije stalo do radnika, te da se oni posmatraju samo kao potrošna roba. Oni navode da bi mišljenja ministarstva i inspekcije trebalo da uđu u udžbenike kako institucije nadležne za brigu o zaposlenima ne treba da rade.
Inspekcija rada je u odgovoru Alternativi decidno navela da Zakon o državnim i drugim praznicima nije primjenjiv u praksi, te da zbog nepostojanja podzakonskog akta oni ne mogu postupati.
M.S.


Fali 107 kontrolora

U Upravi za isnpekcijske poslove na kraju 2017. godine bila su zaposlena 233 lica, od kojih 184 inspektora, uključujući i glavne inspektore. Broj upražnjenih mjesta za inspektore na kraju protekle godine u odnosu na važeći akt o sistematizaciji je 107. Što se tiče same Inspekcije rada, ona po sistematizaciji treba da ima 48 zaposlenih i to 32 za oblast radnih odnosa, uključujući i glavnu inspektorku i 16 za oblast zaštite i zdravlja na radu. U praksi je situacija takva da imamo samo 33 inspektora, od čega je 25 za oblast radnih odnosa, uključujući i glavnu inspektorku i osam za oblast zaštite i zdravlja na radu.
Od ukupnog broja zaposlenih inspektora rada, 12 je sa mjestom rada u Podgorici (1 glavna inspektorka rada, devet inspektora rada za oblast radnih odnosa i zapošljavanja i 2 inspektora rada za oblast zaštite i zdravlja na radu), dok su ostali raspoređeni u drugim gradovima: Cetinje, Budva, Ulcinj, Tivat, Herceg Novi, Rožaje, Žabljak i Plav po jedan, Nikšić tri, Bar dva, Bijelo Polje četiri, a Berane i Pljevlja po dva.
Tokom turističke sezone najveći broj inspektora biva stacioniran na primorju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"